Bylinkové čaje, sušené byliny
Léčivé a hojivé oleje a tinktury
ČESNEKOVÝ OLEJ
Rozemelte 1 hlavičku česneku a zalijte ji sklenicí slunečnicového nebo panenského olivového oleje lisovaného za studena. Umístěte do dolní části ledničky a nechte pár dní odležet. Poté se užívá 3x denně 1 lžička česnekového oleje smíchaná s 1 lžičkou čerstvé citrónové šťávy - vždy 30 minut před jídlem.
Používá se 1-3 měsíce, poté se udělá měsíc pauza a můžete pokračovat.
účinkuje na: křeče mozkových cév, srdeční stahy, sklerózu, na rozšíření cév, křečové žíly...
TŘEZALKOVÝ OLEJ - NÁVOD NA VÝROBU TŘEZALKOVÉHO OLEJE
- na popáleniny, jizvy, hojení apod.
DOMÁCÍ OLEJ Z TŘEZALKY TEČKOVANÉ
Třezalka je přírodní antibiotikum a přírodní antidepresivum, z mnoha léčebných možností třezalky jako jsou nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, poruchy močových cest působí čaj z třezalky velmi dobře na nervy. Uklidňuje, má velmi dobrý vliv na psychiku, je účinná proti depresi, stresu, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je zajímavé, že ve většině chemických lécích proti depresím a úzkostem je uvedana třezalka jako kontraindikace - tedy se nesmí užívat. Mimo to působí třezalka dobře i při srdečních nemocech, zlepšuje krevní oběh až do krevních kapilár a příznivě působí při všech menstruačních poruchách a při problémech v klimakteriu. Snižuje krevní tlak. Během třezalkové kúry se vyhýbáme opalování vzhledem k tomu, že třezalka způsobuje svými vlastnostmi citlivost na sluneční světlo a vznik možného zčervenání pokožky, svědění a vyrážky, které však nejsou nebezpečné. Dlouhodobé užívání však může poškodit některé orgány těla, proto jej občas přerušíme a nezvyšujeme dávkování.
Olej z třezalky je velice vhodný při zevním používání, říká se mu také Janův olej a používá se na rány, zmírňuje bolesti, odstraňuje a léčí záněty. Je vhodný i na potíže s lymfatickými uzlinami a oteklých žlázách. Čerstvé květy a pupeny natrhané za slunečného dne vložíme do láhve a zalijeme olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořeny. Láhev necháme na teplém místě stát tři týdny, až se olej zbarví do ruda. Poté vše přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme a olej uschováme v tmavých lahvičkách. Potřebujeme-li olej použít na popáleniny, nahradíme olivový olej lněným olejem
TŘEZALKOVÝ OLEJ II. - NÁVOD NA VÝROBU
do zavařovací sklenice dáte asi do 1/3 květy třezalky tečkované
dolít olivovým olejem
na 3-6 týdnů nechat louhovat na světlém místě, občas protřepat, pak přefiltrovat do tmavé lahv
CHMELOVÝ OLEJ - NÁVOD NA VÝROBU
Připravte si menší zavařovací sklenici a naplňte ji chmelovými šišticemi (sušené chmelové šištice můžete koupit zde) tak, aby byla plná. Poté až po okraj přidejte za studena lisovaný olej (mandlový, panenský olivový, kokosový apod.). Sklenici zavřete a nechte stát za oknem v teple, aby se k lahvi dostal sluneční svit a denní světlo. Nechte stát 14 dní a občas sklenici protřepejte. Po uplynutí doby lohování obsah přeceďte (přefiltrujte přes plátno). Hotovoý olej uchovejte nejlépe v tmavé sklenici v temnu a chladnu.
Vtírání chmelového oleje do pokožky přináší mnoho užitku. Chmel pokožku zvláční, zklidní a pročistí. Pivo je plné vitamínů skupiny B, obsahuje také stopové prvky a minerály. Ty pomáhají regeneraci pokožky a zvyšují její odolnost vůči negativním vlivům životního prostředí. Chmel pokožku zvláční, zklidní a pročistí.
OLEJ Z ANDĚLIKY PROTI REVMATISMU A BOLESTEM KLOUBŮ
kořen anděliky, případně také listy a nať rozmělníte a naplníte zavařovací sklenici o velikosti 0,5l, přidáte olivový olej, a dobře zašroubujete
na dva týdny olej odstavte na teplé místo, kam dopadá sluníčko
po dvou týdnech se olej scedí přes husté sítko a může se aplikovat na postižená místa
TINKTURA NA OPARY, KOUTKY, AFTY, BOLEST ZUBŮ
0,5l 40% vodky nebo jemného lihu
10 kusů hřebíčku
2 celé skořice
20g sušené šalvěje list nebo nať
20g sušeného řepíku lékařského
Všechny uvedené ingredience naložte do vodky, nechte 4 týdny macerovat v tmavé lahvi v suchu a mimo světlo. Potom přeceďte přes plátno.