Bylinkové čaje, sušené byliny


Babské rady - repelenty a škůdci

DOMÁCÍ REPELENTY PROTI KOMÁRŮM A KLÍŠŤATŮM

Rozmarýnový repelent:

100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu (můžete použít i levanduli, ořešák, pelyněk, citronelu - citrónovou trávu - SUŠENÉ BYLINKY KOUPÍTE ZDE nebo je různě kombinovat) + 1 lžíce bílého vinného octa + 1 l vody

Vodu přivedeme k varu, poté vložíme byliny, krátce svaříme, necháme vylouhovat a vychladnout, poté směs přecedíme a přidáme ocet. Roztok uchovávejte v lednici v rozstřikovači, před odchodem do lesa nastříkejte na pokožku celého těla. Doporučujeme vyzkoušet nejprve na menší ploše, aby se vyloučily možné alergické reakce přecitlivělé pokožky.

sušený rozmarýn koupíte zde

Česnek, vitamín B, kvasnice a citrónová šťáva

Proti klíšťatům prý také funguje konzumace 2 stroužků česneku před odchodem do přírody, dále dostatečná konzumace vitamínu B (denní užívání), droždí (kvasnic) a potírání pokožky citrónovou šťávou.

Levandulový repelent

Před procházkou rozemněte čerstvé květy levandule a potřete si jimi krk, místa okolo vlasového porostu, za ušima, na zápěstí a na kotníku čerstvými květy levandule

Repelent z jablečného octa

Smíchejte 2 díly jablečného octa, do kterého pak přidejte několik kapek levandulové, mátové nebo rozmarýnové silice.

Karafiátový repelent proti komárům

Zalijte vroucí vodou karafiát (květ), nechte 24 hodin louhovat v termosce, potom sceďte, nalijte do rozstřikovače a používejte jako repelent. Uchovávejte v lednici.

Hřebíčkový repelent z alpy

1dcl alpy (francovky) nebo lze použít také vodku či jiný líh

1 lžíce hřebíčku (asi 10g)

Hřebíček necháte týden až dva týdny louhovat v uzavřené lahvičce. Potom používejte v rozstřikovači jako repelent....

hřebíček koupíte zde

Olejový repelent z oregana, eukalyptu, rozmarýnu, silice z máty peprné, levandulové silice nebo citronely (citrónová tráva)

Olivový nebo stačí i slunečnicový olej smíchejte s přírodní silicí z citronely nebo jinou dle vašeho výběru (přírodní silice = esenciální olejíček, rostlinná silice). Použijte asi 20 kapek na 200ml. Olejem potírejte ohrožená místa, jako jsou kotníky, krk, za ušima, dále zápěstí, okolo vlasového porostu apod.

Pomerančovo-grepový repelent s citrónem nebo limetkou

Vroucí vodou (600ml) zalijte 1 pokrájený pomeranč, 1 grep a 2 citróny. Rychle svařte asi 1 minutu, poté ještě vřte asi 1 hodinu. Nalijte do rozstřikovače a uchovávejte v lednici.

Repelent z růžového silice a mandlového oleje

Připravte si lahvičku s rozprašovačem, nalijte do ní mandlový olej a přidejte 20 kapek růžové silice.

ŠKŮDCI - DOMÁCÍ ODPUZOVAČE HMYZU A REPELENTY

Mšice: oloupejte stroužek česneku a dejte ho přímo do hlíny v květináči nebo truhlíku. Mšice se dále dobře hubí popelem z tabáku, kterým se listy a květy posypou. Nebo se použije 150g tabáku, který se smíchá se 3 l vody a hodinu se pomalu vaří. Potom se výluh scedí přes husté sítko nebo přes silonovou punčochu. Nalijte do rozprašovače v poměru 1:1.

Molice: Kopřivový odvar na molice - louhujte 12-24 hodiny v 5 litrech asi 1/2 kg čerstvě natrhaných kopřiv. Neřeďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny. Další babská rada doporučujena molice tabákovo-česnekový výluh - použije se 200g tabáku a 200g česneku, to se povaří v 1l vody. Nechte 1 den odstát, potom nalijte do rozprašovače, nařeďte 1:10 a aplikujte na rostliny. Vyzkoušejte také olivový výluh proti molicím: smíchají se 2 díly tekutého mýdla s 1 dílem olivového oleje. Potom použijte 100ml tohoto roztoku na 1 l vody.

Sušenou kopřivu koupíte zde

Svilušky: cibulový odvar - zalijte vroucí vodou slupky asi z 5 cibulí, nechte louhovat 3 dny. Potom se výluh scedí přes husté sítko nebo přes silonovou punčochuOpakujte aplikaci po několika dnech. Další babskou radou na svilušky je mýdlový roztok - rozpusťte kousek mýdla ve vodě a nastříkejte přímo na škůdce. Dále se na svilušky používá heřmánkový odvar: do 1 l vroucí vody přidejte 6 lžic heřmánkových květů, nechte louhovat. Potom se výluh scedí přes husté sítko nebo přes silonovou punčochu. Nařeďte 1:5 a postřikujte každé 3 dny po dobu 3 týdnů.

 Sušený heřmánek koupíte zde 

Dřepčíci (na listech jsou malé dírky jako po vpichu špendlíkem): do hlíny zapíchněte několik sirek hlavičkou dolů

Mušky: Malé otravné poletující mušky snadno vyženete, když do květináče nasypete použité vylouhované čajové lístky.

Krtci - do každého krtince zahrabte plastovou lahev s odříznutým hrdlem, krtkovi bude zvuk, který bude vítr vyluzovat, nepříjmný a odstěhuje se

Slimáci 1. slimáky odpuzují tyto bylinky: kopr, měsíček, šalvěj, levandule, hořčice... 2. Dále se vytváří zábrany z prken, pletiva či plechu, které mají suchý povrch, což je přirozenou překážkou slimáků.3. Nástrahou je konzerva s kočičím nebo psím žrádlem, slimáci tam nalezou a vy ji vyhodíte :) 4. Solení slimáků je drastická, ale účinná metoda. 5. Máte slepice? No tak je pusťte na chvíli do záhonků! :)6. Nastražte kelímek s pivem nebo rozpuštěnými kvasnicemi a zahrabejte ho do země u záhonů - slimáci tam vlezou a utopí se. 7. okolo záhonků udělejte kruh z pilin a ty polijte kávou (s kofeinem)...

ODPUZOVAČE HMYZU

Bylinkový postřik proti klíšťatům

100 g sušených nebo 200 g čerstvých bylinek (levandule, rozmarýna, ořešák, pelyněk, citronela - citrónová tráva) + 1 lžíce bílého vinného octa + 1 l vody

Vodu přivedeme k varu, poté vložíme byliny, louhujeme, vše přecedíme a přidáme ocet. Roztok uchovávejte v lednici, před odchodem do lesa nastříkejte na pokožku celého těla. Doporučujeme vyzkoušet nejprve na menší ploše, aby se vyloučily možné alergické reakce přecitlivělé pokožky. Proti klíšťatům také prý funguje konzumace 2 stroužků česneku před odchodem do přírody, dále dostatečná konzumace vitamínu B, kvasnic a potírání se citrónovou šťávou.

Po štípnutí klíštěte nebo hmyzem vyzkoušejte domácí LEVANDULOVOU MAST, kterou si můžete sami vyrobit!

 SUŠENÉ BYLINKY KOUPÍTE ZDE 

MOLI

Proti molům se tradičně užívá levandule (sušenou levanduli koupíte například zde) nebo pelyněk. Sušené rostliny dejte do plátěných sáčků a zavěste do skříně.

Proti molům se také vkládají do kapes celé hřebíčky (koření), mýdlo mezi oděvy také moli odpudí. Pokud vkládáte hřebíčky do vlněných kabátů, dejte je raději do malých plastikových sáčků. Pomohou také listy z ořešáků, kterými se prokládá prádlo.

MRAVENCI

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou vodou!



www.bylinarstvi-maya.cz www.bylinky-maya.cz www.poradna-zdravi-zdarma.cz BYLINKY MAYA