Bylinkové čaje, sušené byliny
Lidové bylinné receptury
V této sekci najdete lidové bylinné receptury, které nám můžete zasílat, pokud se vám osvědčily.
Prosím, vemte v úvahu fakt, že se nejedná o léčivo. V případě zdravotních potíží se vždy o svém zdravotním stavu a následné léčbě poraďte se svým lékařem. Zkonzultujte s ním rovněž zde uvedené postupy pro váš konkrétní případ.
NEPLODNOST
Originální recept báby Kamenické na neplodnost
20 dkg řebříčku
20 dkg šípku
10 dkg mateřídoušky
15 dkg dobromysli
7 dkg kopřivy (květ)
15 dkg truskavec
5 dkg heřmánek
10 dkg čekanka
7 dkg jitrocel
Sladí se glukopurem. Bylinky smíchat. 7 - 10 g bylin na 2dl vody. Byliny do studené vody, nechat přejít varem, 20 minut louhovat. Teplý odvar pít 1 hodinu před jídlem ráno a večer. Večer uvařit dvě dávky. Jednu vypít hned, druhou dát do termosky na ráno. Pít pravidelně, dobrat všechny bylinky (trvá skoro 4 měsíce). Během bylinkové kúry je nutné užívat železo.
RECEPT NA VIROVÁ ONEMOCNĚNÍ - MARIA TREBEN, KNIHA "LÉČIVÉ ROSTLINY Z BOŽÍ ZAHRADY"
DOMÁCÍ BYLINNÉ ANTIDEPRESIVUM
1,5 g květu třezalky
1,5 g květu levandule
0,5 g máty
1 g chmelových šištic
0,5 g muškátového oříšku
50 g čerstvého medu
500 ml kvalitního bílého vína
Návod na přípravu přírodního bylinného antidepresiva: Rozpusťte med a přidejte ho spolu skořením a bylinkami k bílému vínu. Promíchejte a nechte týden odstát v temnu. Po týdnu přefiltrujte přes plátno. Podává se po lžičkách jako domácí medicína :) POZOR! Pokud potíže neustupují, ihned navštivte svého lékaře, deprese je vážné onemocnění, které si vyžaduje odborné lékařské ošetření.
DEPRESE, NERVOZITA, NEKLID - PŘÍRODNÍ ANTIDEPRESIVUM
Při uvedených potížích můžete vyzkoušet pít čaj z rakytníku řešetlákového, kozlíku nebo třezalky tečkované. Pozor třezalku nemohou některé osoby, přečtěte si info níže !!!
Pozor! Třezalka tečkovaná může snižovat účinnost orálně užívané hormonální antikoncepce, některých antibiotik, warfarinu a dalších léků na stejném principu jako jiná antibiotika, tedy tím, že ve velkých dávkách ničí střevní bakterie a znemožňuje správnou vstřebávání hormonů z léčiva do krve. Pokud užíváte třezalku ve větším množství, je vhodné konzumovat také laktobacily pro obnovení střevní mikroflóry nebo kysané výrobky a jogurty s živými mléčnými bakteriemi. Třezalka může také negativně ovlivňovat účinky jiných léčiv podávaných na uklidnění, vysoký tlak, potíže se srdcem a léčbu depresí. Pokud užíváte některé ze zmiňovaných léků, poraďte se o užívání třezalky se svým lékařem. Zkontrolujte také příbalový leták vašich léků. Při užívání třezalky nebo výrobků z třezalky se vyhněte slunci, zvláště u citlivých osob může třezalka vyvolat negativní reakci a kůže může zhnědnout (mohou se objevit pigmentové skvrny).
DÁVKOVÁNÍ A UŽITÍ RAKYTNÍKU
Povařte 2 polévkové lžíce rakytníkových bobulek asi 5 minut ve 1/4 l vody a sceďte. Užívejte 2x denně po dobu 6 týdnů. Poté můžete dát pauzu a začít s užíváním znovu.
Nebo: 1-2 lžičky rakytníku na 1/l vroucí vody, louhovat 10 minut.
TŘEZALKA - BYLINKOVÝ ČAJ - NÁVOD K UŽÍVÁNÍ
Dle tradičního lidového léčitelství a rad starých bylinářů a léčitelů je třezalka označována jako přírodní antibiotikum a antidepresivum. V tradičním lidovém léčitelství se užívá se při neurózách, pomočování, depresích, zuřivosti, proti výkyvům nálad, při různých nervových poruchách a migréně. Vhodná i ke kloktání a k omývání infikovaných ran. V lidovém léčitelství se traduje, že třezalka má hojivé a protizánětlivé účinky.
TŘEZALKA NAŤ
Nebo: 1-2 lžičky rakytníku na 1/l vroucí vody, louhovat 10 minut.
Povařte 2 polévkové lžíce rakytníkových bobulek asi 5 minut ve 1/4 l vody a sceďte. Užívejte 2x denně po dobu 6 týdnů. Poté můžete dát pauzu a začít s užíváním znovu.
DÁVKOVÁNÍ A UŽITÍ RAKYTNÍKU:
Nejsou známy žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Pouze ve velkém množství mohou některé přípravky z rakytníku způsobit pálení žáhy. Výjimečně se může projevit u určitých citlivých osob nesnášenlivost rakytníkového oleje při vnitřním užití, ta se projevuje zvracením, tzv. falešnou nespavostí nebo zvýšenou bolestivostí, např. žaludku. Pokud by se u vás tyto potíže objevily, zkuste ještě předtím srovnat pH užíváním jedlé sody, hořčíku, zvláště při léčbě nemocí žaludku, dvanáctníkového vředu apod.
Je přírodní antidepresivum. Podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C (10x více vitamínu C než pomeranč) a dále obsahuje vitamíny A, B, D, E, K, aminokyseliny, cukry, třísloviny, silice. Jedna bobulka prý dokáže pokrýt denní doporučovanou dávku vitamínu C)
Rakytník pomáhá hojit sliznici, působí proti depresím, úzkosti, špatné náladě, nervozitě, reguluje krevní oběh. Rakytník celkově posiluje organismus, má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém a je velice vhodný při rekonvalescenci.
ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST - MOČOPUDNÁ SMĚS
20 g natě vřesu
10 g fazolových lusků
10 g kořene libečku
20 g semene petržele
20 g natě přesličky
10 g natě zlatobýlu celíku
10 g chmelových šištic
1 lžici směsi spaříme ve 250 ml vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat a popíjíme po doušcích po celý den
KAMENY V JÁTRECH, LEDVINOVÉ KAMENY, ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY
K příznakům nemocných ledvin patří: záněty čelních dutin, zhoršená kvalita vlasů, časté angíny, změny na nehtech, bolest hlavy, častá migréna, bolesti kolenou, nadměrné ochlupení u žen...
1.metoda na odstranění kamenů: Týden se jí pouze červené melouny s tmavých chlebem, ledviny pracují nejvíce mezi druhou a třetí ranou, a právě v této době se sedí ve vaně s teplou vodu a jí poslední meloun týdenní kůry. Opakuje se po 2 - 3 týdnech.Kameny se rozpustí jak játrech, tak v ledvinách a žlučníku.
2. metoda na odstranění kamenů: 24 hodin nejíst a pít pouze vodu, pak udělat klystýr a hodinu poté vypít 2 dcl olivového oleje a hned nato 2 dcl grapefruitové šťávy. Přitom se cucá citron, aby se zamezilo pocitu dávení. Vodu nepít! Opakuje se po 24 hodinách a sleduje se v moči, zda kameny vycházejí. Jsou většinou nahnědlé, nazelenalé nebo krémové barvy. Pokračuje se 5-7 dní, dokud všechny nevyjdou. Pijí se pouze šťávy nebo jí lehká vegetar.strava. Je dobré si udělat rentgen před kůrou a po ní. Kameny se rozpustí jak játrech, tak v ledvinách a žlučníku.
3. metoda na odstranění kamenů: Pije se několik hodin odstátá šťáva z červené řepy tak dlouho, až se zbavíte všech kamenů. Kameny vycházejí bezbolestně. Kameny se rozpustí jak játrech, tak v ledvinách a žlučníku.
4. metoda na odstranění kamenů: Několik bulv červené řepy bez oloupání se umele a vaří tak dlouho, až vznikne hustý sirup, ten se pak užívá několikrát denně asi po 1 dcl. Kameny se rozpustí jak játrech, tak v ledvinách a žlučníku.
5. metoda na odstranění kamenů: 1 lžička lněného semínka se zaleje sklenicí vody a uvede do varu. Dva dny se pak pije každé dvě hodiny půl sklenice tohoto odvaru. Ředí se vodou a pro chuť se přidává citrónová šťáva. Pouze na očistu ledvin.
6. metoda na odstranění kamenů: Pije se týden čaj z : dobromysli (50g), šalvěje (50g), máty (50g) a sporýše (50g) a sladí se medem. Jí se vegetariánská strava. Sedmý den 30 minut před jídlem se vypije asi 1,5 dcl tohoto čaje z jedné vrchovaté lžičky směsi, do kterého se přidá 5 kapek jedlového oleje (olej ze sibiřské jedle, tzv.pichtový). Dobře se promíchá a pije brčkem, aby se nepoškodila zubní sklovina. Čaj s olejem se užívá třikrát denně po dobu 5 dnů.
7. metoda na odstranění kamenů: 4-5 hřebíčků nechte louhovat 24 hodin v malém množství vody. Výluh poté pijte ráno, nalačno.
8. metoda na odstranění kamenů - epsomská sůl - 4 polévkové lžíce epsomské soli (síran hořečnatý) - dá se koupit na webu nebo v lékárně, 3 sklenice vody po 250 ml vody, 125 ml panenského olivového oleje , 125 ml šťávy (pokojové teploty) z 1/2 růžového grepu nebo z několika citrónů
BYLINKOVÝ ČAJ NA BOLAVÝ ŽLUČNÍK
50 g chmelových šištic
25 g máty
25g čekanky (nať)
1 lžíci směsi spařte ve 1/4 l vroucí vody, nechte louhovat 20 minut, pijte 3x denně po doušcích teplé - po jídle
Upozornění! Vemte prosím na vědomí, že se v žádném případě nejedná o lékařské rady. Receptury vycházejí z tradic lidového léčitelství, z rukopisů starých lidových léčitelů, herbářů a podobně. Dnešní medicína nabízí jistě mnohé nové léčebné metody, proto se poraďte v případě zdravotních potíží vždy se svým lékařem a užívání bylin na své zdravotní potíže s ním vždy řádně zkonzultujte! Bylinářství Maya nenese žádnou zodpovědnost za užití těchto rad na vaše zdravotní potíže, které jste zkoušeli bez porady s vaším ošetřujícím lékařem.
BYLINNÝ ČAJ OD PÁTERA FERDY NA ULCERÓZNÍ KOLITIDA, ZDLOUHAVÉ PRŮJMY, PROBLÉMY S TRÁVENÍM
Dobrý den, od faráře Ferdy mám recept na čaj, který mému taťkovi ve své době zachránil život. Měl ucerózní kolitidu. Čaj je vhodný na jakékoliv potíže s trávením, průjmy atd. a věřím, že pomůže mnoha lidem :-)
10 dílů mochna husí
10 dílů suchý šípek
10 dílů řepík
6 dílů dobromysl
4 díly fenykl
2 díly divizna
6 dílů máta peprná
Byliny smícháme a na 1/4 litru horké vody dáme 2-4 lžíce směsi (při akutních potížích 4 lžíce), 15 min louhujeme, poté sccedíme. Neslazený čaj pijeme 15 min. před jídlem - 2x-3x denně..
Mějte se báječně a srdečně zdraví Alena :-)
Respirační, virová onemocnění - lidové rady
Respirační onemocnění – rady z lidového léčitelství
Při virovém onemocnění (chřipka) doporučovala Maria Treben tento čaj:
1 vrchovatou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme 4 šálky denně.
1 vrchovatou lžičku měsíčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme 3 šálky denně.
Další bylinky vhodné při virovém onemocnění: tymián, majoránka, rakytník, šípek, sléz maurský nať i květ, divizna, mateřídouška, dobromysl, šalvěj
Při nachlazení, chřipce, kašli, rýmě, při virové infekci je možné léčbu podpořit některou z následujících rad:
Zápal plic – recept pátera Ferdy
Do vlažného tvarohu (kostka) rozmačkáme 2 stroužky česneku, přiložíme v plátýnku na hrudník. Možno přiložit i zezadu v případě oboustranného zápalu plic. Navrch dáme igelit (potravinová fólie) a upevníme ručníkem. Necháme působit cca 45 minut. Hrudník nesmí prochladnout! Musí být stále v teple.
Angína - Do vlažného tvarohu (kostka) přidáme spařenou nakrájenou cibulku s trochou anýzu, přiložíme v plátýnku na hrudník. Možno přiložit i zezadu v případě oboustranného zápalu plic. Navrch dáme igelit a upevníme ručníkem. Necháme působit cca 45 minut. Hrudník nesmí prochladnout! Musí být stále v teple. Čaj ze šalvěje, svízele, řepíku, měsíčku...
Covid – plicní čaj (plicník), čaj podporující imunitu, pelyněk estragon
Promazávat záda teplým máslem, sádlem
Inhalace solného roztoku s jedlou sodou – na 2 l vody dáme 1 polévkovou lžíci soli (mořská, himalájská)
Cibulový nápoj při chřipce a kašli:
- Svaříme cibuli, kousek zázvoru, 1 lžičku kurkumy v 0,5 l vody, 10 minut louhujeme, popíjíme teplé
- Nakrájíme 2 velké cibule, přivedeme k varu 1 litr vody, krátce povaříme a přidáme majoránku (2 lžíce). Necháme projít varem a poté necháme odstát 15 minut, scedíme, přidáme trochu citrónu, med. Popíjí se teplé 3x denně.
- Nakrájíme 1 jablko a 1 cibuli, přivedeme k varu 1 litr vody, krátce povaříme a přidáme majoránku (1 lžíce). Necháme projít varem a poté necháme odstát 15 minut, scedíme, přidáme trochu citrónu, med. Popíjí se teplé 3x denně.
Polévka: dlouho a pomalu tažené vývary (slepičí maso, hovězí)
Sirup – tymián + majoránka
Nápoj: Teplé mléko + máslo
Bylinný čaj: divizna, lípa, zelený čaj, z oddenku puškvorce, plicník, oregano, šalvěj, dobromysl, jitrocel, mateřídouška, estragon, měsíček, sléz maurský, tymián, echinacea, meduňka, yzop, lišejník islandský (pukléřka), černý bez, podběl
Bylinné kapky: lichořeřišnice, grapefruit jádro
Bylinná mast: tymián, levandule, mateřídouška, heřmánek s hřebíčkem (natírá se na oblast hrudníku i zad). Uvedené bylinky se spařené a asi 20 minut vylouhované přidávají i do koupele.
Kašel: Cibule + cukr – cibule se nakrájí na menší kostičky a zasype cukrem, šťáva se pak užívá po lžičkách každou hodinu
Likéry: bezinkový, badyánový, zázvorový
1 litr lihu (vodka, slivovice), 1 a ½ hrnku válečkem podrceného badyánu. 3 týdny nechat stát v temnu a chladu. Užívá se 3x denně 1 lžíce.
1 litr lihu (vodka, slivovice), 1 hrnek pokrájeného zázvoru, 1 nakrájený citron, 1 pomeranč (pokud je bio, tak i s kůrou), 250 ml medu, 6 hřebíčků, kousek skořice. Louhujeme asi 3-5 dnů v chladu a temnu, scedíme do lahve a užíváme 3x denně 1 lžíci.
1 litr lihu (vodka, slivovice), 1 a ½ hrnku bezinek nebo černého rybízu, 200g cukru. 3 týdny nechat stát v temnu a chladu. Užívá se 3x denně 1 lžíce.
Doplňky stravy: magnesium, vitamín C, D, zinek, česnek, B-komplex, rybí tuk, kapsle cordyceps